Teksas’tan Hakikate Yolculuk

Teksas’tan Hakikate Yolculuk


 

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi topluluklarından olan Doğu-Batı topluluğumuz bu dönem ki konferanslarına Najla Tammy Kepler hanımefendiyle başladı.

 “Hakikat kendini öyle kolay ve zahmetsiz teslim etmez. Hakikate ulaşmak ciddi çalışmayı ve emeği gerektirir. Şayet gereken zahmete katlanır ve bedel ödenir ise hakikat ömür boyu sana rehberlik eder.” .

Najla Tammy KEPLER

    


     

Doğu Batı Topluluğu olarak siz değerli gönül dostlarımızın yoğun katılımı ve ilgisiyle zorlu yollardan ve aşamalardan geçerek içindeki hakikate ulaşmış olan değerli misafirimiz Najla Tammy Kepler’i fakültemiz de ağırladık. Amerika Birleşik Devletlerinin (ABD) Teksas Eyaletinde Hıristiyan bir ailenin ferdi olarak dünyaya gelen Najla Tammy Kepler’in İslamiyet’le tanışmasının ardından yaşadıklarını anlattığı “Teksas’tan Hakikate Yolculuk” adlı söyleşi programı 11 Kasım 2018 tarihinde İlahiyat Fakültesi Amfisinde gerçekleşti.

 


 

Hristiyanlık inancıyla ilgili sorgulamalar yaptıktan sonra rahibe ‘Neden domuz eti yiyorsunuz, neden Allah’ın Peygamberi ile ilgili iğrenç söylemler var.’ sorularını soran Kepler, rahiplerin verdikleri yanıtlardan tatmin olmadı. Kepler, rahiplerin verdikleri yanıtların hiçbir kaynakta bulunmadığını, diğer manevi kitapların değiştirildiğini ve içerik bakımından Rabbi tanıma konusunda eksiklikler bulunduğunu ifade etti. İnanç konusunda boşluğa düşen Kepler, bunun ardından 40 Hadis kitabını iki günde okuyarak Müslümanlık ile tanıştı.

Kepler ABD’nin ekonomik olarak zengin olmasına rağmen, ABD’de alkol ve uyuşturucu bağımlılığının hat safhada olduğuna, ahlaki değerlerin çöktüğüne ve boşanma oranlarının çok yüksek olduğuna dikkat çekerek aslında Amerika’nın iç yüzünün göründüğü gibi olmadığını bunun da inanç eksikliğinden kaynaklandığını söyledi. Faiz konusuna da açıklık getiren Kepler, faizi modern kölelik olarak tanımladı. İnsanların ihtiyaçları için kullandıkları kredilerin bedelini öderken, annesinden örnek vererek modern anlamda kölelik yaptıklarını vurguladı.

Türkiye’deki inanç yapısına da değinen Kepler, “Müslüman olunca gerçek hayatı keşfettim, nereye dönersem İslamiyet’in güzelliği ile karşılaştım.” diyerek insanın kendi dünyasını güzelleştirmesinin kendini değiştirmek ile başladığını belirtti. Kepler, “Önemli olan aklı, kalbi kullanarak iyi bir kul olmak.”  mesajını vererek konuşmasına son verdi.

Konfersans sonunda Najla Tammy Kepler, “Teksas’tan Hakikate Yolculuk” kitabını imzalayarak öğrencilerimizle bir süre sohbet etti.

Tüm samimiyeti ile bizlere hakikat yolculuğunu aktaran Nejla Tammy Kepler’i hoş bir sada ve memnuniyet ile uğurlarken oldukça istifadeli geçen bir programı da geride bıraktık.