BİLGİ, AHLAK ve ÜNİVERSİTE

BİLGİ, AHLAK ve ÜNİVERSİTE


 

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi topluluklarından olan Doğu-Batı topluluğumuz yine büyük bir organizasyona imza attı. Bilgi, Ahlak ve Üniversite adlı konferansımızda kıymetli misafirimiz Prof. Dr. Mehmet GÖRMEZ konuşmacı oldu.

 


 


Üniversite kazanılabilir, bilgi edinilebilir ama bunlar ahlak ile harmanlanmadığı sürece bir hiçtir. Bizler ahlak üzerine inşa ettiğimiz öğrenim hayatıyla bu üniversiteden mezun olmalıyız ki ardımızda bıraktığımız ve yeni çıkacağımız yol temiz ve aydınlık olsun.

Prof. Dr. Mehmet GÖRMEZ

 


Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Doğu- Batı Topluluğu ve İlim Yayma Cemiyeti Çanakkale Şubenin birlikte düzenlediği ‘’Bilgi, Ahlak ve Üniversite’’ adlı konferans gerçekleştirildi.

İÇDAŞ İlahiyat Kongre Merkezinde gerçekleştirilen konferansa ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ahmet Erdem, Süha Özden, Mirza Tokpunar, İl Müftüsü Arif Gökçe, İlim Yayma Cemiyeti Çanakkale Şube Başkanı Doç. Dr. Nimetullah Akın ve davetliler katıldı. Konferansın konuşmacısı ise eski Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’di.

Konferans Yusuf Noyan’ın Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Ardından Doğu- Batı Topluluğu Başkanı Muhammet Demir açılış konuşmasını yaptı.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer yaptığı konuşmada; Mehmet Görmez hocamız davetimize icabet edip bizimle buluşmaya geldiği için teşekkür ederiz, dedi.

Prof. Dr. Mehmet Görmez’in özgeçmişinin okunmasının ardından konferansa geçildi.

Konferansın ardından Rektör Prof. Dr. Yücel Acer Prof. Dr. Mehmet Görmez’e hediye takdiminde bulundu.

Programın sonunda kitap çekilişi yapıldı. Çekilen kura ileşanslı dinleyicilere kitap hediye edildi.

 


 

Mehmet GÖRMEZ Kimdir?

Mehmet Görmez, 1959 yılında Gaziantep’in Nizip ilçesinde doğdu. İlkokulu burada, ortaokul ve liseyi Gaziantep İmam Hatip Lisesi’nde tamamladı.

1983’de Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde yüksek öğrenime başladı. Bir yandan yüksek öğrenimini sürdürürken, diğer yandan Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı olarak önce Kırıkkale’de Kur’an kursu öğreticiliği, ardından Ankara’nın değişik semtlerinde imam-hatiplik ve vaizlik görevlerinde bulundu.

1987 yılında Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde yüksek öğrenimini tamamlayıp Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Hadis Anabilim Dalında yüksek lisans yapmaya başladı. 1988 senesinde bir yıl süreyle Milli Eğitim Bakanlığı’nın tahsis ettiği bursla Kahire Üniversitesi’nde inceleme ve araştırmalarda bulundu. 1990 yılında “Musa Carullah Bigiyef, Hayatı, Fikirleri ve eserleri” isimli tezi ile yüksek lisansını tamamladı ve doktora çalışmasına başladı. 1994’de “Sünnet ve Hadisin Anlaşılması ve Yorumlanmasında Metodoloji Sorunu” adlı teziyle doktorasını bitirdi. Ayrıca doktora çalışması, 1995’de Türkiye Diyanet Vakfı İslam Araştırmaları Birincilik Ödülü aldı.

1995-1997 yılları arasında Ahmet Yesevi Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde dersler verdi. Bunun yanında Anadolu Üniversitesi İlahiyat ön lisans programının hazırlanmasında görev aldı. 1997-1998 yıllarında inceleme ve araştırmalar yapmak üzere İngiltere’de bulundu. 1998’de yardımcı doçent, 1999’da doçent, 2006’da da profesör oldu. 2001-2003 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesinde dersler verdi. Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi iken 13 Ağustos 2003’den bu yana Diyanet İşleri Başkan Yardımcılığı görevini yürüten Prof. Dr. Mehmet Görmez, 11 Kasım 2010 tarihinde Diyanet İşleri Başkanı olarak atandı. 1 Ağustos 2017’de Mehmet Görmez’in “emekliye ayrılma” talebini içeren dilekçesi başbakanlık tarafından kabul edildi.

Yayınlanmış birçok eseri bulunan Görmez, İlahiyatçı Hatice Kübra Görmez ile evli ve üç çocuk babasıdır. Ayrıca Mehmet Görmez ileri düzeyde Arapça ve İngilizce bilmektedir.

Öte yandan Mehmet Görmez’in yayınlanmış birçok eseri, uluslararası yayınları, kitap çevirileri, yabancı dilde yayınlanmış kitap ve makaleleri, katkı sağladığı çok sayıda proje bulunmaktadır.

1999 yılında Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi İlahiyat önlisans için “İslam Dininin Temel Kaynakları-Sünnet/Hadis” Türkçe ders kitabını hazırladı. Ayrıca “Kitâbu’s-Sünne”, “Sünnet Müdafaası I-II”, “Kur’an-ı Kerim Âyet-i Kerimelerinin Nurları Huzurunda Hâtun”, “Kitâbu’z-Zühd” gibi önemli dini kitapları da Türkçeye çevirdi.

 


 

Bilgi, Ahlak ve Üniversite adlı konferansın tamamı