Tiyatro Grubumuz Sunar: “Baştan Çıkarma”

Topluluğumuzun tiyatro grubu ilk oyununu sergiledi! Özgün adı Bütün Çılgınlar Sever Beni olan Stafen Tsanev imzalı trajik komediyi, Baştan Çıkarma ismiyle oynayan ekibimiz, 9 Mayıs’ta ÇOMÜ NFK Sahnesi‘inde birinci, 18 Mayıs’ta Turhan Mildon Kültür Merkezi‘nde ikinci gösterimini gerçekleştirerek ilk sezonunu başarıyla tamamladı.

Stefan Tsanev‘in imzasını taşıyan trajik komedi, yönetmenimiz Melis Tumbul‘un düzenlemeleri ve oyuncularımız Kubilay M. Batur, Emre Tatar ve yine Melis Tumbul‘un performansıyla komedi unsurlarından olabildiğince sıyrılarak, dramatik ve sert bir yorumla tasvir edildi.

Ülkemizde Jeanne d’Arc’ın Öteki Ölümü ve Sokrates’in Son Gecesi oyunları da sahnelenmiş olan ve tiyatro severler tarafından gayet iyi tanınan 1936 doğumlu, Bulgaristan asıllı yazar Stefan Nedelchev TsanevSofya Üniversitesi Gazetecilik Bölümü‘nden mezun oldu ve Moskova Sinema Enstitüsü’nde de “dramaturgi” öğrenimini tamamladı.  Yayımladığı onlarca şiir kitabının yanı sıra yirmiden fazla tiyatro oyununun altına da imzasını attı.

Tsanev’in, tiyatro grubumuz tarafından sergilenen ve özgün adı Bütün Çılgınlar Sever Beni olan oyununda, yazarın kurgusu, akılları zorlayan bir kıskançlığın çevresinde şekillenmektedir. Bir yıl kadar yakın bir zaman önce evlenmiş olduğu eşi Maria‘nın kendisine gerçekten sadık olup olmadığından şüphelenen Yosif, eşinin kendisine olan bağlılığını test etmek için eski dostu Angel‘ın yardımını istemeye karar verir.

Kendi deneyiminin basitliğinden dolayı bir paranoyaya kapılan Yosif, Maria’yı çok kolay baştan çıkardığını düşünmektedir ve bunu herhangi bir erkeğin de yapabilecek olmasından kuşku duymaktadır. Karısının kendisine olan şaşmaz sadakatini, onu henüz cezbedebilecek biri ile karşılaşmamış olmasına bağlayarak, Angel’dan Maria’yı baştan çıkarmasını ister.

Böylece, sahnede son derece sürükleyici bir hikaye ortaya çıkıverir. Bu kısa, hızlı ve sert oyunda izleyici, Tsanev‘in keskin manevralarına tanık olacaktır.

______________________________________________________________________

İzleyicilerinden gerek olumlu gerek olumsuz olmak üzere, son derece yapıcı eleştiriler alan ekibimiz, ilk oyununun çift gösterimini başarıyla tamamlamış olmanın gururunu yaşamaktadır.

Öğrenci topluluğumuz ve tiyatro grubumuz ile sahnelerini paylaşan ve prova sürecinde her anlamda desteğini esirgemeyen Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Ziraat Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi ve Kepez Belediyesi’ne teşekkür ederiz.