Afette Rehber Çevirmenlik (ARÇ) Semineri

Fark yaratan Afette Rehber Çevirmenlik (ARÇ) gönüllüleri, Batı Dilleri Kültür Çalışmaları Topluluğu ve üniversitemiz akademik personelinin işbirliği ile, öğrencilerimize iki günlük bir ön eğitim verdi.

ARÇ, herhangi bir afet durumunda Türkiye’ye gelecek yabancı arama-kurtarma ekiplerine ve diğer yardım kuruluşlarına çeviri hizmeti sunmak adına kurulmuş gönüllü bir organizasyon.

Ülkemizde yaşanan 17 Ağustos ve 12 Kasım depremlerinin ardından yaşadığımız üzücü tecrübelerin sonrasında birçok tercüman ve çevirmen, yabancı ekipler ile yerel yetkililer ve özellikle de afetzedeler arasında gereken acil iletişimi sağlayabilmek için böyle bir yapılanmaya ihtiyaç duyulduğunu fark etti. Amacı doğrultusunda ARÇ, Çeviri Derneği‘nin çatısı altında gönüllü hizmetini sürdürmeye devam ediyor.

Üniversitemiz öğrencilerine, iki günlük bir ön eğitim veren ARÇ, eğitimi tamamlayan öğrencilerimize katılım belgesi verdi. Tam donanımlı bir ARÇ olarak sahada görev yapmak isteyen bireyleri de dernek merkezlerindeki 100 saatlik sivil savunma, ilk yardım ve rehber çevirmenlik aşamalarından oluşan temel eğitimine davet etti.